Policja
II RP na ogół kojarzy się z granatowymi mundurami, stójkowymi,
pieszymi pogoniami za rzezimieszkami... Jest to niewątpliwie obraz
bardzo spłycony. Oto 10 ciekawostek, o których nie mieliście
pojęcia, a które zmienią wasze spostrzeganie tej formacji.
1.
Nie tylko granatowy
W
początkowym okresie funkcjonowania Policji Państwowej panowała
duża różnorodność w kwestii umundurowania. Noszono m.in.
uniformy wojskowe, a nawet ubrania cywilne z opaską na ramieniu z nazwą reprezentowanej formacji. Przeważały mundury w różnych odcieniach szarości. Nosili je byli członkowie
Policji Komunalnej i milicji miejskich oraz włączeni do policji
żołnierze Żandarmerii Krajowej i Żandarmerii Polowej. W 1919 r.
przyjęto w Policji Państwowej mundury barwy szarej lub czarnej. W
1920 r. wprowadzono nowe umundurowanie barwy granatowej, ale wyższym
funkcjonariuszom (oficerom) zezwolono na noszenie spodni letnich w
kolorze jasnokawowym. Policjanci walczący w wojnie 1920 r., w
oddziałach Dywizjonu "Huzarów Śmierci" i 213 Policyjnego
Pułku Piechoty, przemundurowani zostali w uniformy wojskowe. Poza tym noszono też mundury o barwie marengo (stalowoszarej), jednak w 1925
r. zakazano noszenia ich w miastach. Nowe płaszcze w kolorze marengo
Komenda Główna PP wydawała
jeszcze w 1932 r. z przeznaczeniem dla policjantów z posterunków
wiejskich. W 1925 r. rozkazem Komendanta Głównego wprowadzono
umundurowanie letnie drelichowe, w miastach koloru granatowego, w
powiatach wiejskich
szarego.
Jeżeli
chodzi o peleryny przeciwdeszczowe i płaszcze przeciwdeszczowe, one
również nie były jednolite pod względem barwy: noszono granatowe,
popielate i brązowozielone. W 1931 r. szeregowi policjanci pełniący
służbę na drogach wodnych umundurowani zostali w uniformy
drelichowe w kolorze khaki.
Jako
munduru ćwiczebnego używano drelichowych sortów barwy khaki kroju
wojskowego. Stanowił on codzienne umundurowanie kompanii szkolnych;
używano tych mundurów np. podczas pościgów, zasadzek. Nie
umieszczano na tych bluzach żadnych oznaczeń policyjnych ani
stopni.
W
1936 r . dla kandydatów na szeregowych PP (kandydatów
kontraktowych) wprowadzono wojskowe sukienne i drelichowe
umundurowanie w kolorze khaki, z policyjnymi patkami na kołnierzu i
z naramiennikami obszytymi suknem barwy chabrowej z białymi literami
KG. Do tego noszono granatową czapkę policyjną lub na terenie
koszar zieloną furażerkę. Oficerowie i szeregowi policji służący
w tych oddziałach jako kadra instruktorska również zostali
umundurowani w wojskowe mundury khaki. W 1937 r. dla wszystkich
policjantów, za wyjątkiem kobiet i wspomnianych kandydatów
kontraktowych, wprowadzono letnie mundury i czapki w kolorze khaki. Z
analiz zachowanych fotografii wynika, że dopiero w 1939 r.
warszawskie policjantki otrzymały letnie mundury khaki o tym samym
kroju co mundury granatowe.
Przed
wybuchem wojny 1939 r. w zmobilizowanym na wzmocnienie policji
rezerwistom Wojska Polskiego, oficerom, podoficerom i szeregowym
wydano wojskowe mundury polowe i granatowe czapki policyjne.
2.
Policja graniczna
Pod
koniec 1920 r. policjanci objęli służbę na linii demarkacyjnej na
wschodzie kraju. Posterunki graniczne miały składać się z 12
funkcjonariuszy, a posterunki wewnątrz strefy neutralnej z 5-6
policjantów. W lipcu 1921 r. powstał specjalny kordon policyjny,
utworzony na zewnętrznych granicach województw: tarnopolskiego,
wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego. Do służby w kordonie
przydzielono policjantów konnych (1 policjant na kilometr). W okręgu
tarnopolskim zaistniała potrzeba utworzenia 23 konnych posterunków,
w których łącznie służyło 240 policjantów. Od 3 września 1921
r. na granicy wymienionych wcześniej województw, kontrolę
graniczną wspólnie z policją prowadziły Bataliony Celne a od maja
1922 r. po ze Straż Graniczna.
W
1923 r. policja zajęła pas neutralny wzdłuż granicy z Litwą.
Stworzono wówczas policyjną grupę operacyjną w składzie 4
batalionów. Podczas zajmowania pasa neutralnego poległo 2
policjantów, a 15 zostało rannych. 24 maja 1923 r. Rada Ministrów
powierzyła policji całkowitą ochronę granicy wschodniej z Litwą,
Łotwą i ZSRR .Wyznaczono 97 kompanii policji granicznej (w skład
każdej z nich wchodził 1 pluton konny).
W
1924 r. zastąpiono policję żołnierzami KOP ale do marca 1926 r.
na kilku odcinkach granicy wschodniej służbę pełnili policjanci.
Natomiast na granicy zachodniej jeszcze w lutym 1939 r. policjanci
pełnili służbę na 149 przejściach granicznych, w 37 przypadkach
wspólnie ze Strażą Graniczną.
3.
”Przedwojenna SOP”
W
1924 r. w Okręgowym Urzędzie Policji Politycznej m. st. Warszawy
powołano specjalną brygadę ochronną, w celu sprawowania ochrony
dostojników państwowych, przede wszystkim ochrony prezydenta II RP.
Po likwidacji Policji Politycznej w 1926 r., ochronę przejęła
Brygada VIII Urzędu Śledczego Policji Państwowej m. st. Warszawy.
W 1934 r. powołano kolejną, Brygadę IV Ochronną UŚ m. st.
Warszawy, ochraniającą Prezydium Rady Ministrów, ministrów,
wybitnych działaczy politycznych oraz niektóre gmachy w stolicy.
Ochroną Józefa Piłsudskiego, a następnie Edwarda Rydza-Śmigłego,
zajmowała się Brygada XI UŚ m. st. Warszawy. W lipcu 1936 r.
policja wystawiała 42 posterunki ochronne. Do służby ochronnej
angażowano, obok wywiadowców brygad ochronnych, również
policjantów mundurowych, w tym policji konnej. Brygady wyposażono w
nowoczesne pistolety: Browning HP wz. 35, Walthery PPK oraz pistolety
maszynowe Suomi.
fot.
1. Oficer PP w umundurowaniu letnim wz. 37 i czapce letniej wz.
37 barwy khaki.
Od
lewej wiszą bluzy mundurowe: pierwsza oficera szwadronu rezerwy
policyjnej wraz z czapką w kolorze granatowym, druga starszego
strzelca rezerwisty WP zmobilizowanego do wzmocnienia policji wraz z granatową czapką policyjną bez oznaczonego stopnia.(Fot. GRH
Policja Państwowa 39).
fot.
2. Wojskowa bluza drelichowa bez oznaczeń policyjnych w zestawie
ze spodniami, czapką i pasem posterunkowego policji konnej.
(Fot.
GRH Policja Państwowa 39).
fot.
3. Budowa strażnicy policyjnej przez funkcjonariuszy policji
granicznej.
(fot.:
Dziesięciolecie Służby Bezpieczeństwa w Polsce
Odrodzonej, pod. red. E.
Grabowieckiego, Warszawa 1925).
fot.
4. Obiad w szkole Posterunkowych PP w Stołpcach. Kompania
szkolna w wojskowych mundurach drelichowych. (fot.:
Dziesięciolecie Służby Bezpieczeństwa w Polsce Odrodzonej,
pod. red. E. Grabowieckiego, Warszawa 1925).
Bibliografia:
Akty
normatywne:
1.
Rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 kwietnia 1936 r. w
porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o zmianie przepisów o
umundurowaniu i uzbrojeniu Policji Państwowej, Dz. U., 1936, nr 35,
poz. 276.
2.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z
Ministrem Spraw Wojskowych w przedmiocie umundurowana i uzbrojenia
policji państwowej z dnia 2 marca 1920 r., Dz. U. 1920, nr 26, poz.
159.
3. Rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw
Wojskowych z dnia 3 listopada 1927 r. w sprawie umundurowania i
uzbrojenia policji państwowej, Dz.
U. 1927, nr 99, poz. 862.
Opracowania:
1.
Gajewski
M., 213
Policyjny Pułk Piechoty,
Białystok 2003.
2.
Gajewski
M., Huzarzy
Śmierci wojny 1920 r.,
Białystok 1999.
3.
Głogowski
A., Konna
Policja Państwowa,
Kraków 2014.
4.
Chlipała
M., Musielak K., Walaszczyk J., Kompanie
Rezerwy Policji Państwowej,
Warszawa 2018.
5.
Gwóźdź
Z., Uzbrojenie
i wyposażenie oddziałów zwartych Policji w latach 1919-1939,
Oświęcim 2013.
6.
Kayzer
B.,
Organizacja
Żandarmerii
Krajowej i Policji w Małopolsce Wschodniej w latach 1918-1922,
„Zeszyt Naukowy Muzeum Wojska” 19/2006, s. 23-64.
7.
Konstankiewicz
A., Umundurowanie
i uzbrojenie Policji Państwowej 1919-1939,
„Zeszyt Naukowy Muzeum Wojska”, 13/2000, s. 82-93.
8.
Litwiński
R., Korpus
Policji w II Rzeczypospolitej. Służba i życie prywatne,
Lublin 2010.
9.
Świerczyński
T., Walaszczyk J., Pistolety
maszynowe w polskiej Policji II RP,
„Policja: Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji”, 4/2016, s.
38-53.